Forum Łowców Sumów

MIEJSCE DLA WĘDKARZY WYZNAJĄCYCH ZASADĘ FAIR PLAY - BYĆ SUMIARZEM OZNACZA PODZIWIAĆ NIE ZABIJAĆ
Teraz jest wtorek, 18 lut 2020, 18:02
*

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: środa, 8 sie 2012, 09:24 

Obrazki: 0
Blog: Wyświetl Bloga (0)
Witam
Jak najlepiej przechować sumka złowionego nocą do sesji zdjęciowej która zrobimy rano ??

Zobacz profil Prywatny album  

PostNapisane: środa, 8 sie 2012, 09:43 
jarem napisał(a):
Witam
Jak najlepiej przechować sumka złowionego nocą do sesji zdjęciowej która zrobimy rano ??

Wykorzystuje się do tego sznur z pętlą najlepiej powleczoną jakimś gumowym wężykiem. Pętlę przekłada się przez paszczę i przez otwór skrzelowy na zewnątrz. Sznurek a w szczególności pętla powinna być dość gruba aby nie kaleczyć sumka. Niedopuszczalne jest tak jak niektórzy to robią wiązanie sumka na cienkim sznurku.
Wielu specjalistów twierdzi, że jest to bezpieczny sposób przetrzymywania sumków ale ja jestem przeciwny takiemu procederowi. Według mnie jest to nieeleganckie, mało humanitarne i co więcej zupełnie niepotrzebne. Większość aparatów poradzi sobie ze zdjęciem w nocy i niestanowi to żadnego problemu. NA dole przykład zdjęcie w całkowitych ciemnościach
889

Moim zdaniem po to bierze się na sumy aparat, stosuje mocny sprzęt pozwalający na szybki i bezpieczny hol aby wąsacz wrócił jak najszybciej do wody!!
Natomiast w ekstremalnych przypadkach całe to przechowywanie może skończyć się tak:

PostNapisane: środa, 8 sie 2012, 16:36 

Widziałem ten filmik -masakra!
Jednak wydaje mi się że temat jest potrzebny - a może worek karpiowy ?

PostNapisane: środa, 8 sie 2012, 17:01 
jarem napisał(a):
Widziałem ten filmik -masakra!
Jednak wydaje mi się że temat jest potrzebny - a może worek karpiowy ?

Jak wyobrażasz sobie przetrzymanie przez noc w worku karpiowym suma 180cm? Nie mówiąc już o większych osobnikach. Ja nie wyobrażam sobie w takim worku sumka 150cm.

Ja zdania nie zmieniam, nie lubię i nie podoba mi się całe to wiązanie zwierzaka na sznurku na całą noc. To masakra jakaś jest.

PostNapisane: środa, 8 sie 2012, 18:11 

Nigdy nie wiązałem sumków. Masz rację sum większy niz 100cm w worku karpiowym to pomyłka

PostNapisane: środa, 8 sie 2012, 20:21 
jarem napisał(a):
Nigdy nie wiązałem sumków. Masz rację sum większy niz 100cm w worku karpiowym to pomyłka

Dokładnie a naszym celem nie jest łowienie sumowego przedszkola tylko dojrzałych osobników. :D

PostNapisane: środa, 8 sie 2012, 23:17 
Site Admin

Obrazki: 460
Dodam tylko tyle, że jeżeli ktoś decyduje się na wiązanie suma czy to z własnej woli czy z konieczności, dobrze jest żeby linka miała amortyzator, który przy zrywie chcącej uciec ryby złagodzi szarpnięcie, a w konsekwencji uszkodzenie suma. Linkę powinno się przeciągać przez sam dół skrzeli, jest tam dobre do tego miejsce. Czasami uwiązanie ryby uratuje jej życie bo na lince odpocznie. Zdarza się że wędkarze po bardzo ciężkim dla suma holu zrobią jedną, dwie fotki i od razu go puszczają. Niestety sum może tego nie przeżyć i mimo że odpłynie, kilka metrów dalej opadnie na dno i jest po nim.

PostNapisane: środa, 8 sie 2012, 23:39 
Site Admin

Obrazki: 16
Dodam że Sumka należy po sesji dość długo dotleniać.Ja chwytam za szczękę i wykonuję ruch sumkiem do przodu i do tyłu, tak by skrzela pracowały. Gdy sumek coraz boleśniej zaczyna gryżć i robi coraz mocniejsze cofnięcia to tym samym daje znak że jest gotowy do powrotu.

PostNapisane: środa, 15 sie 2012, 20:34 

Obrazki: 2
Jest to mój pierwszy sezon w którym postanowiłem łowić sumy, od samego początku nie byłem przekonany do metody wiązania sumów a po zobaczeniu tego filmiku na pewno nigdy nie będę przechowywał sumów w ten sposób aparat świetnie poradzi sobie z ciemnościami nocy, jestem za krótka sesją, dotlenieniem ryby i do następnego razu.

PostNapisane: środa, 15 sie 2012, 21:48 

Obrazki: 13
ten filmik jest okropny jak tak mozna robic . ja wszystko wypuszczam tylko te co na zywca zostaja

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]